Kwiecień 2020 
 1. Akcja Wolontariuszy „List do Mieszkanek”
 2. Nowe metody pracy terapeutycznej
 3. Kiermasz wielkanocny
 4. Z wolontariuszami zawsze w kontakcie
 5. Profilaktyka w czasie epidemii ciąg dalszy
 6. Dekoracje Wielkanocne
 7. Ecce Homo
 8. Niedziela Palmowa
 9. Triduum Paschalne i Święta
 10. Niedziela Miłosierdzia
 11. IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Akcja Wolontariuszy „List do Mieszkanek”

 

W czasie kwarantanny tęsknota mocno się potęguje. Aby jej częściowo zaradzić 1 kwietnia ogłoszona została akcja dla wolontariuszy naszego Domu pt. „List do Mieszkanek”. Wolontariusze piszą wspaniałe, pełne optymizmu i humoru listy podnoszące na duchu Mieszkanki i personel naszej placówki. Dzielą się z nami swoimi emocjami, opisują jak spędzają czas i czego im najbardziej brakuje. Listy są pełne ciepła, pozytywnych myśli i planów na przyszłość. Aby umilić czas naszym Paniom koordynator wolontariatu codziennie odczytuje jeden z listów otrzymanych od wolontariuszy. Mieszkanki czekają na ten moment z niecierpliwością i ciekawością tego co usłyszą. Podopieczna naszej placówki Pani Marzena Leletko w swoim czasie wolnym w pokoju w ramach podziękowania za listy wykonała dwie prace plastyczne dedykowane specjalnie naszym wolontariuszom. Czekamy na kolejne listy od Was drodzy wolontariusze …

List do Mieszkanek List do Mieszkanek List do Mieszkanek

Nowe metody pracy terapeutycznej

 

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom naszych podopiecznych, poza wykorzystywanymi do tej pory narzędziami dydaktycznymi, wprowadziłyśmy elementy Treningu Zastępowania Agresji – ART. Metoda koncentruje się na powiązanych ze sobą treningach: treningu umiejętności społecznych, treningu kontroli złości oraz wnioskowania moralnego. Przebieg pracy terapeutycznej dostosowujemy do indywidualnych możliwości jej uczestniczek. ART cieszy się wśród Mieszkanek zainteresowaniem i przynosi pierwsze rezultaty terapeutyczne.

Kiermasz wielkanocny

 

1 kwietnia odbył się kiermasz wielkanocny dla pracowników naszego Domu, który został zorganizowany przez Panie terapeutki. Na kiermaszu oprócz prac wykonanych na terapii zajęciowej można było zobaczyć prace wykonane na terapii plastycznej. Wśród prezentowanych prac nie zabrakło kartek świątecznych, stroików oraz prac wykonanych na szydełku.

Z wolontariuszami zawsze w kontakcie

 

Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa i wynikającej z tego niemożności spotykania się z grupą naszych wolontariuszy jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Koordynator wolontariatu oraz Mieszkanki Naszego Domu Pani: Danuta, Bogusława, Paulina, Halina, Elżbieta nagrały filmiki z pozdrowieniami dla Wolontariuszy w ramach podtrzymywania relacji i wymiany doświadczeń „Co u kogo słychać”. Warto podzielić się swoimi odczuciami z bliskimi nam osobami. Wolontariusze bardzo pozytywnie zareagowali na nagrania Pań i odpowiedzieli na nie lawiną bardzo miłych komentarzy.

Z wolontariuszami w kontakcie Z wolontariuszami w kontakcie Z wolontariuszami w kontakcie

Z wolontariuszami w kontakcie Z wolontariuszami w kontakcie Z wolontariuszami w kontakcie

Profilaktyka w czasie epidemii ciąg dalszy

 

W związku z coraz większą ilością zakażeń w domach pomocy społecznej wprowadzone zostały kolejne zalecenia dla personelu Domu. Personel dbając o zdrowie swoje i Mieszkanek stosuje się do zaleceń.

Profilaktyka w czasie epidemii Profilaktyka w czasie epidemii

Dekoracje Wielkanocne

 

W tym roku dekoracje wielkanocne w całości powstały na terapii plastycznej oraz na terapii zajęciowej, które działają w Naszym Domu. Mieszkanki wraz z terapeutami brały udział zarówno w tworzeniu dekoracji jak i w tworzeniu kart wielkanocnych, które rozesłaliśmy do zaprzyjaźnionych instytucji.

Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne

Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne

Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne

Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne Dekoracje Wielkanocne

Ecce Homo

 

3 kwietnia w Zgromadzeniu Sióstr Albertynek i Braci Albertynów obchodzone było Święto Chrystusa Cierpiącego Ecce Homo. W tym dniu Siostry uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej, natomiast mieszkanki modliły się podczas Drogi Krzyżowej, która odbyła się tego dnia z podziałem na grupy. O godzinie 14.00 Siostry poprowadziły również Drogę Krzyżową z „Chrystusem ECCE Homo”, która odprawiona w tym szczególnym dniu umożliwiła uzyskanie odpustu zupełnego.

Ecce Homo

Niedziela Palmowa

 

Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podaje Ewangelia, Jezus przybył do Jerozolimy wraz z Apostołami. Podczas triumfalnego wjazdu Jezusa, lud rzucał mu pod nogi gałązki oliwne oraz palmowe. Na pamiątkę tego wydarzenia w tradycji polskiej urządzane są procesje kościelne. Obrzęd święcenia palm z kolei został wprowadzony do kościoła katolickiego w XI wieku. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne procesje nie odbyły się, a palmy wykonane zgodnie z tradycją stanęły w widocznych miejscach Naszych Domów.

Niedziela Palmowa Niedziela Palmowa Niedziela Palmowa

Triduum Paschalne i Święta

 

W tym roku Mieszkanki ze względu na brak możliwości uczestniczenia w obchodach Wielkiego Tygodnia w kościele parafialnym łączyły się w modlitwie za pośrednictwem TVP Trwam.

W Wielki Czwartek z okazji ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa - zgodnie z tradycją - delegacja Mieszkanek złożyła życzenia Księdzu Proboszczowi oraz wręczyła Mu bukiet kwiatów. W godzinach popołudniowych Mieszkanki w małej grupie obejrzały film, który był zaplanowany na czas rekolekcji, które niestety nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie. Tytuł filmu to: „Cud Eucharystii, Ja jestem”.

W Wielki Piątek mieszkanki w małych grupach wzięły udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a w godzinach wieczornych uczestniczyły w Liturgii Wielkiego Piątku. W Wielką Sobotę Mieszkanki we uczestniczyły w Liturgii za pośrednictwem TVP, również w Niedzielę Zmartwychwstania uczestniczyły we Mszy św. za pośrednictwem telewizji. Oczywiście było uroczyste śniadanie wielkanocne oraz drobne upominki.

Niedziela Miłosierdzia

 

Siostry z kilkoma Mieszkankami modliły się w Godzinie Miłosierdzia.

Niedziela Miłosierdzia

IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego

 

W dni poprzedzające inaugurację XII Tygodnia Biblijnego - 26 kwietnia, włączając się w IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego - terapeuci czytali Mieszkankom fragmenty Ewangelii według św. Mateusza.

IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego