Grudzień 2020 
 1. Mikołajki
 2. Szkolenie dla Personelu
 3. III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice
 4. Wolontariat w DPS w Poraju
 5. Gala Wolontariatu 2020
 6. Godzina Łaski
 7. III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice
 8. E-wolontariat rozwijamy się... Mamy nowych wolontariuszy
 9. „Superwizja w zawodach wsparcia społecznego”
 10. Konkurs na prowadzenie Domu
 11. Szkoleniem dla II grupy “Superwizja w zawodach wsparcia społecznego”
 12. Rekolekcje
 13. Bardzo miła przesyłka
 14. Gwiazdkowe spotkanie
 15. Święta Bożego Narodzenia
 16. Imieniny
 17. Sylwester 2020

Mikołajki

 

3 grudnia odwiedził Nasz Dom św. Mikołaj. Mieszkanki, które licznie zgromadziły się na sali, aby otrzymać podarunki przekonywały dostojnego gościa, że były „grzeczne” cały rok, albo ewentualnie obiecywały poprawę. Mikołaj wywołał na twarzach zebranych wiele radości. Personel również otrzymał praktyczne upominki, które z pewnością przydadzą się w planowaniu pracy.

Mikołajki Mikołajki Mikołajki

Szkolenie dla Personelu

 

W ramach realizacji projektu pt. "Likwidujemy bariery-rozwijamy skrzydła" 4 grudnia odbyło się szkolenie dla personelu Domu Pomocy Społecznej sfinansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Szkolenie poprowadziła pani Katarzyna Kuźma. Tematem szkolenia był „DPS jako rajski ogród, założenia koncepcji Alternatywy Edenu”. W czasie prac warsztatowych zostało omówione 10 zasad Alternatywy Edenu oraz przeciwdziałanie takim stanom jak nuda, bezradność oraz samotność. Podczas szkolenia zdobyliśmy wiedzę jakimi środkami należy działać, aby zwiększyć poczucie szczęścia u Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Szkolenie dla Personelu Szkolenie dla Personelu Szkolenie dla Personelu Szkolenie dla Personelu

III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice

 

DOSKONALENIE ZAWODOWE KLUCZOWYCH PRACOWNIKÓW SYSTEMU POMOCY SPOŁECZNEJ NA TERENIE MAKROREGIONU II

5 grudnia odbyło się szkolenie on-line, zorganizowane przez ROPS Katowice, w którym uczestniczyła kadra kierownicza. Pierwsza część szkolenia dotyczyła analizy niebezpiecznych sytuacji doświadczanych przez pracowników związanych z agresywnym zachowaniem klienta funkcjonującego w środowisku oraz podopiecznych DPS. Na szkoleniu zostały omówione metody obrony przed agresywnym atakiem fizycznym w świetle przepisów prawa obowiązującego w Polsce. Poruszone zostały również i poddane dyskusji zastosowanie środków prewencyjnych, które zwiększają szanse skutecznego odparcia napaści fizycznej. Omówione zostały również podstawy samoobrony, które można było przećwiczyć uczestnicząc w zajęciach praktycznych.

III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice

Wolontariat w DPS w Poraju

 

Mimo epidemii w naszym Domu działa wolontariat on - line. Aktualnie w naszej placówce mamy 25 wolontariuszy stałych i 4 akcyjnych. Nasz szeroki wachlarz działań wolontarystycznych ograniczyła epidemia Covid -19 koronawirusa. Mimo niesprzyjających okoliczności nie poddajemy się i nadal działamy w trybie on-line. Wolontariusze biorą udział w akcjach typu "List do Mieszkanek", "Filmowe niespodzianki dla Pań", "Narodowe Czytanie 2020", akcje są czasowe i mają po kilka edycji. Mieszkanki również angażują się w akcję "List do Mieszkanek”. Mimo niesprzyjających okoliczności nie ustajemy w umożliwieniu zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji przez wolontariuszy i organizujemy szkolenia i warsztaty w trybie on-line. W tym roku nasi wolontariusze uczestniczyli w trzech takich przedsięwzięciach. W 2020 r. dołączyło do nas 7 nowych wolontariuszy z czego 4 zostało przejętych w trybie on-line z racji obostrzeń sanitarnych wynikających z panującej epidemii. Doceniając pracę wolontarystyczną w naszym DPS zgodnie z wieloletnią tradycją również w tym roku nominowaliśmy jedną z naszych wolontariuszek do udziału w konkursie Barwy Śląskiego Wolontariatu. Tegoroczna gala z racji sytuacji epidemicznej odbędzie się z trybie on-line. W czasie gali będzie się debata o e-wolontariacie do udziału w której zaproszony został nasz dom. Grono wolontariuszy zasiliły w tym roku Mieszkanki, 8 pań zdecydowało się zostać pomocnikami wolontariuszy i uczestniczyły w akcji na rzecz dziewczynki z niepełnosprawnością ze społeczności lokalnej, niestety tylko na krótki czas.

Wolontariat w DPS w Poraju

Gala Wolontariatu 2020

 

Tegoroczna Gala Wolontariatu Województwa Śląskiego odbyła się w sobotnie przedpołudnie w formie on-line z racji aktualnej sytuacji epidemicznej. Gala zorganizowana była przez Korpus Solidarności. Pierwszą częścią wydarzenia była debata o e-wolontariacie, jego formach, cieniach i blaskach w różnych placówkach. Do udziału w debacie została zaproszona koordynatorka wolontariatu w Naszym Domu Pani Marta Jagielska. Głównym punktem gali było rozstrzygnięcie konkursu "Barwy Wolontariatu Województwa Śląskiego". Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza wolontariuszka WERONIKA CYGAN zdobyła tytuł WOLONTARIUSZA ROKU 2020 i otrzymała 3 miejsce w konkursie. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i serdecznie gratulujemy naszej wolontariusze. Wszystkim naszym wspaniałym wolontariuszom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za to że są z nami.

Gala Wolontariatu 2020 Gala Wolontariatu 2020 Gala Wolontariatu 2020

Gala Wolontariatu 2020 Gala Wolontariatu 2020 Gala Wolontariatu 2020

Godzina Łaski

 

Jest taka godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki i Jego odwieczne skarby miłości” Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata”. Tego dnia Siostry, mieszkanki oraz część personelu trwali na modlitwie w godzinie łaski.

Godzina Łaski Godzina Łaski Godzina Łaski Godzina Łaski

III moduł szkolenia zorganizowanego przez ROPS Katowice

 

8 grudnia odbyła się kolejna edycja szkolenia, zorganizowanego przez ROPS Katowice, w zakresie DOSKONALENIE ZAWODOWE KLUCZOWYCH PRACOWNIKÓW SYSTEMU POMOCY SPOŁECZNEJ NA TERENIE MAKROREGIONU II. W szkoleniu uczestniczyli terapeuci, a tematem doskonalenia była komunikacja, asertywność oraz analiza zachowań agresywnych podopiecznych, a także praktyczne ćwiczenia jak się bronić przed atakiem fizycznym z ich strony.

E-wolontariat rozwijamy się... Mamy nowych wolontariuszy

 

W naszej placówce pomimo istniejącej sytuacji epidemicznej związanej z Coronawirusem cały czas funkcjonuje wolontariat. Swoją działalność dostosowaliśmy do aktualnych możliwości a grono wolontariuszy Domu w przeciągu bieżącego roku powiększyło się o 7 nowych wolontariuszek, 4 z nich zostały przyjęte na wolontariat w trybie on-line. Bardzo się cieszymy i witamy w naszym DPS.

E-wolontariat rozwijamy się... Mamy nowych wolontariuszy

„Superwizja w zawodach wsparcia społecznego”

 

W dniu 10.12.2020 r. zakończyło się szkolenie pt. „Superwizja w zawodach wsparcia społecznego” dla I grupy w ramach realizacji projektu „Likwidujemy bariery - rozwijamy skrzydła”, sfinansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Szkolenie podzielone było na dwa etapy. W pierwszym etapie omawialiśmy komunikację interpersonalną, bariery komunikacyjne, a także wpływ stresu na naszą pracę. Natomiast drugi etap poświęcony był m.in. etyce zawodowej. Podczas warsztatów, prowadzonych przez Panią Monikę Wójcik-Przybyłowicz, zdobyliśmy niezbędną wiedzę oraz umiejętności, przydatne w pracy, zarówno z osobami, będącymi mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej, jak i współpracownikami.

Konkurs na prowadzenie Domu

 

Starostwo Powiatu w Myszkowie ogłosiło rozstrzygniecie konkursu na prowadzenie domu pomocy społecznej dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie i powierzyło prowadzenie DPS w latach 2021-2025 Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim. Umowa o powierzenie realizacji zadania publicznego została podpisana 3 grudnia b.r.

Konkurs na prowadzenie Domu

Szkoleniem dla II grupy “Superwizja w zawodach wsparcia społecznego”

 

16 grudnia zakończyliśmy realizację projektu „Likwidujemy bariery - rozwijamy skrzydła”, sfinansowanego ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Dwuletni projekt obejmował dofinansowanie prac związanych z rozbudową Domu Pomocy Społecznej a konkretnie: wybudowanie i docieplenie łącznika między już istniejącym budynkiem i nowo wybudowanym budynkiem, prac wykończeniowych w nowym budynku co umożliwiło mieszkankom zamieszkanie tej części obiektu. Ponadto wyposażona została sala terapeutyczno – szkoleniowa, w której odbył się cykl szkoleń dla personelu i wolontariuszy oraz warsztaty tematyczne dla mieszkanek. Umeblowana została również sala integracyjno – filmowa (baza dla wolontariuszy). Sfinansowano z projektu zakup sprzętu umożliwiającego projekcje filmowe. Wpłynie to na poszerzenie oferty terapeutycznej, usprawni funkcjonowanie i realizację świadczonych usług wolontarystycznych. Łączna kwota dofinansowania wynosi 620000 zł.

Rekolekcje

 

W dniach od 16 do 18 grudnia w Naszym Domu odbyły się rekolekcje adwentowe, które wygłosił ks. Jan Wajs. Wszyscy, którzy uczestniczyli w rekolekcjach, przypomnieli sobie o filarach wiary, pojednali się w sakramencie pokuty oraz przyjęli sakrament chorych.

Rekolekcje Rekolekcje Rekolekcje

Bardzo miła przesyłka

 

18 grudnia nasza wolontariuszka Weronika otrzymała z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach paczkę dostarczoną przez pocztę, w której zawartość to prezenty dla wolontariuszy, którzy otrzymali w tym roku wyróżnienie. Cieszymy się bardzo i gratulujemy !!!

Miła przesyłka Miła przesyłka Miła przesyłka

Gwiazdkowe spotkanie

 

Mieszkanki naszego Domu zebrały się w wigilijne przedpołudnie, aby wysłuchać obejrzeć i otrzymać świąteczne życzenia i prezenty od naszych wolontariuszy. Wolontariuszki nie mogąc osobiście złożyć życzeń Paniom przekazały je w formie pisemnej, filmowej, wykonanych własnoręcznie kart, stroików i ciasteczek. Dominika Zemła i Paulina Grzyb wykonały własnoręcznie 100 kart z życzeniami Bożonarodzeniowymi i upiekły ponad 200 ciasteczek dla Mieszkanek. Spotkanie połączone było z wspólnym śpiewaniem kolęd a na koniec wszystkie Mieszkanki otrzymały prezenty gwiazdkowe. Dziękujemy PIĘKNIE naszym wspaniałym wolontariuszom za pamięć i wszystkie życzenia dla naszych podopiecznych. Mieszkanki dzisiaj otrzymały również paczki świąteczne od Fundacji Biedronki, do których opiekunowie dołożyli jeszcze inne podarunki.

Gwiazdkowe spotkanie Gwiazdkowe spotkanie Gwiazdkowe spotkanie

Gwiazdkowe spotkanie Gwiazdkowe spotkanie Gwiazdkowe spotkanie

Święta Bożego Narodzenia

 

24 grudnia wspólnym wysłuchaniem Ewangelii wg św. Łukasza, którą uroczyście odczytała Siostra Józefa rozpoczęliśmy świętowanie w Naszym Domu. Były wspólne życzenia oraz smaczna kolacja wigilijna. Wieczorem Mieszkanki obejrzały Pasterkę z Rzymu transmitowaną w TVP.

Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia

Imieniny

 

30 grudnia odbyły się imieniny solenizantek, które obchodziły imieniny w grudniu. Tym razem świętowały Barbary, Ewy, Aleksandry. Przed południem S. Dyrektor złożyła solenizantkom życzenia. Jak zawsze była kawa, ciasto, a po obiedzie dyskoteka.

Imieniny Imieniny Imieniny

Sylwester 2020

 

W ostatni dzień odchodzącego Roku dziękowaliśmy Bogu za przeżyty czas, przepraszaliśmy za to co było złe i prosiliśmy o błogosławieństwo na Nowy Rok. Było też bardzo sylwestrowo: zabawa trwała od samego rana do późnego wieczora oczywiście z tradycyjną lampką szampana.

Sylwester 2020 Sylwester 2020 Sylwester 2020 Sylwester 2020