Czerwiec 2021 
  1. Dzień Sportu
  2. Wystawa
  3. Wycieczka
  4. Wspólne świętowanie
  5. Nowożeńcy
  6. Święto Brata Alberta
  7. Sobota z wolontariatem
  8. Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka
  9. Wczasy w Wiśle
  10. Silver Run 2021

Dzień Sportu

 

W dniu 1 czerwca został zorganizowany w Naszym Domu Dzień Sportu, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia, integracja podczas gier i zabaw ruchowych oraz wpajanie zasad zdrowej rywalizacji. Mieszkanki uczestniczyły w grze w piłkę, w warcaby, w turnieju boccia oraz w konkurencjach drużynowych. Pogoda nam dopisała, więc możemy śmiało powiedzieć, że zawody sportowe były udane i dostarczyły Paniom wiele radości.

Dzień Sportu Dzień Sportu Dzień Sportu

Dzień Sportu Dzień Sportu Dzień Sportu

Wystawa

 

2 czerwca Mieszkanki uczestniczyły w wystawie malarstwa w dawnej, pięknie odrestaurowanej konduktorowni dworca Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, gdzie obecnie mieści się galeria Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Idea wystawy zrodziła się, w Częstochowie tuż po wybuchu pandemii. Data 2020 to rok izolacji i zamknięcia. To wydarzenie stało się impulsem do powstania charakterystycznych prac o wymiarach 20 x 20 W tym projekcie uczestniczyło 20 malarzy, w sumie na wystawie można zobaczyć 400 obrazów stworzonych przez artystów z różnych ośrodków w Polsce, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Meksyku. Na wystawie Nasze Panie mogły podziwiać prace krakowskiego artysty Roberta Bubla urodzonego w gminie Poraj w Żarkach Letnisku. Udział w wystawie pobudził nasze panie do pracy twórczej.

Wystawa Wystawa Wystawa

Wystawa Wystawa Wystawa

Wycieczka

 

Dnia 9 czerwca Mieszkanki, Siostry oraz Personel uczestniczyły w wycieczce na Górę Świętej Anny. Zwiedziły również bajkowy zamek w Mosznej. Wycieczka była dofinansowana z PFRON w ramach realizacji projektu pt. "Ruszamy w drogę, poznajemy Śląsk".

Wycieczka Wycieczka Wycieczka

Wycieczka Wycieczka Wycieczka

Wspólne świętowanie

 

W dniu 14 czerwca w naszym Domu odbyło się podwójne święto. Składaliśmy życzenia solenizantkom z czerwca oraz pani rehabilitantce Katarzynie Bąk-Nawrockiej, która zmieniła stan cywilny i nazwisko. Mieszkanki, Siostry i Personel składali życzenia wszystkim świętującym tego dnia.

Wspólne świętowanie Wspólne świętowanie Wspólne świętowanie

Wspólne świętowanie Wspólne świętowanie Wspólne świętowanie

Nowożeńcy

 

15 lipca Siostry, Mieszkanki i Personel wspólnie radowali się wraz z dziećmi pani Agnieszki, która pracuje w Naszym Domu nadchodzącym dniem ślubu. Przyszli Nowożeńcy wraz z dumną mamą przynieśli dla wszystkich słodki poczęstunek. Siostry, Mieszkanki oraz Personel obdarowali Państwa Młodych drobnymi upominkami.

Nowożeńcy Nowożeńcy Nowożeńcy Nowożeńcy

Nowożeńcy Nowożeńcy Nowożeńcy Nowożeńcy

Święto Brata Alberta

 

Uroczystość patrona Domu Św. Brata Alberta rozpoczęliśmy od Mszy św. w intencji Zgromadzenia Sióstr Albertynek, współpracowników, podopiecznych i dobroczyńców zgromadzenia i naszego Domu. Ks. Proboszcz Zdzisław Zgrzebny mówiąc o świętym przypomniał między innymi słowami z Listu Br. Alberta do Heleny Modrzejewskiej "świat jak złodziej, wydziera co dzień i w każdej godzinie wszystko dobre z serca, wykrada miłość dla ludzi, wykrada spokój i szczęście, kradnie nam Boga i niebo..." dlatego wybrał służbę najbiedniejszym. Powołaniem każdego z nas jest umieć wybierać... oddać siły dla spełnienia dobra”. O godzinie 11.00 odbyło się uroczyste wręczenie Nagród św. Brata Alberta za rok 2020/21 oraz zostały rozdane nagrody z okazji Dnia Sportu. Podczas imprezy zostały również nagrodzone panie wolontariuszki, które pomagają słabszym koleżankom. Wszyscy obecni mogli również zobaczyć pantomimę ewangelizacyjną pt: „Ręce" w wykonaniu zespołu "Radość", która nawiązywała do rąk , które mogą czynić dobro jak i również zło...wybór należy do nas. Po obiedzie były…. lody i dalsza część świętowania. Świetna zabawa taneczna razem z zespołem Ygrek oraz wspólne grillowanie.

Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta

Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta Święto Brata Alberta

Sobota z wolontariatem i nasz niezwykły gość Pan Jan Strączyński

 

19 czerwca upalna sobota obfitowała w bardzo miłe wydarzenia w Naszym Domu. Mieszkanki spotkały się on-line z wolontariuszkami i umówiły się na osobiste spotkania podczas, których podzieliły się planami na wakacyjny wypoczynek. W czasie spotkania towarzyszyły nam zwierzaki wolontariuszek, podziwiałyśmy przez chwilkę piękne Pienińskie krajobrazy, które przez okno autokaru pokazywała nam jedna z wolontariuszek wracająca z wyprawy naukowej. Po obiedzie wolontariuszki Naszego Domu wraz z Mieszkankami - Wolontariuszkami uczestniczyły w wywiadzie on-line, którego udzielił specjalnie dla nas wiceprezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape", streetworker, nauczyciel akademicki, autor książki "ZAŁÒŻ NASZE BUTY" Pan Jan Strączyński.

Sobota z wolontariatem Sobota z wolontariatem Sobota z wolontariatem

Z pojęciem bezdomności zetknęłyśmy się wiele razy jednak jak się okazuje, nie wiedziałyśmy wielu zaskakujących rzeczy dotyczących tego zjawiska. Werbinarium było niezwykle ciekawe i pouczające, wywarło na nas ogromne wrażenie. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka

 

W sobotę 19 czerwca w godzinach przedpołudniowych Siostry uczestniczyły w Uroczystości poświęcenia klasztoru Małych Braci Baranka p.w. "Światłość Najświętszego Oblicza" w Choroniu pod przewodnictwem J. Ek. Ks. Abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Ks. Abp. podczas homilii zachęcał wiernych do współpracy z Bogiem na wzór Maryi w postawie wielkiego zawierzenia, na wzór Św. Pawła, który doświadczając prób i słabości mógł usłyszeć "wystarczy ci Mojej łaski". Wzywał do żywej więzi z Kościołem oraz wskazał na świadka nowej ewangelizacji - Św. Jana Pawła II, który przypominał nam, że Chrystus i Jego Kościół określają naszą tożsamość. Obecne były też Siostry z Domu Generalnego, które przekazały relikwie św. Brata Alberta dla klasztoru.

Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka

Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka Poświęcenie Klasztoru Małych Braci Baranka

Wczasy w Wiśle

 

Mieszkanki Naszego Domu 22 czerwca wyjechały na wypoczynek do Wisły. Podczas pobytu nasze Panie mogły zobaczyć figurę A. Małysza, która waży 180 kg, a do zrobienia jej użyto 330 kg białej czekolady. Podczas pobytu Mieszkanki, korzystały z siłowni, basenu oraz spacerów. Brały udział w pikniku leśnym, podczas którego mogły wykonać drewniane medale oraz magnesy ze zwierzętami. Jednak największą niespodzianką był koncert „Urszuli” - Gwiazdy, którą Panie bardzo lubią. Mieszkanki zwiedziły również Muzeum Beskidzkie, gdzie zapoznały się ze zwyczajami i dawnym sprzętem używanym przez Górali. Panie mogły również zobaczyć, a nawet być w Zamku Prezydenta oraz na zaporze w Wiśle. Panie zwiedziły również Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Ośrodka Sportowego Jadło. Były również w niezwykłym ogrodzie zoologicznym w Leśnym Parku. Jedną z ostatnich atrakcji był wjazd i zjazd wyciągiem na górę Skolnity. Turnus zakończył się 29 czerwca.

Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle

Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle

Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle

Silver Run 2021

 

W sobotę 26 czerwca w Ożarowicach uczestniczyłyśmy we wspaniałym wydarzeniu "Silver Run 2021" organizowanym przez ROPS i województwo śląskie. Mieszkanki, Siostry oraz Personel uczestniczący w wydarzeniu pokonali dystans 2 km. Podczas biegu mieliśmy okazję zobaczyć się z Panią Wicemarszałek Województwa Śląskiego Izabelą Domagałą.

Silver Run 2021 Silver Run 2021