Październik 2021



 
 1. Światowy Dzień Zwierząt
 2. Urodziny Pani Zuzanny
 3. Dni Otwarte w Naszym Domu
 4. Turniej tańca
 5. Wczasy w Wiśle
 6. „Leczenie sztuką”
 7. Dni otwarte
 8. Dzień papieski
 9. Warsztaty makijażu dla wolontariuszek
 10. Imieniny Mieszkanek
 11. Dzień Sportu

Światowy Dzień Zwierząt

 

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. W kościele tego dnia wspominany jest św. Franciszek z Asyżu – patron zwierząt, ekologów i ekologii. Mieszkanki Naszego Domu bardzo kochają zwierzęta i w ramach felinoterapiI opiekują się dwoma kotkami: Kolą i Kolorową.

Światowy Dzień Zwierząt Światowy Dzień Zwierząt

Urodziny Pani Zuzanny

 

W dniu 5 października obchodziliśmy urodziny p. Zuzanny. Był tort, świeczki i przyjaciele. Wzruszenie wypisane było na Jej twarzy. Żyj nam 100 lat Droga Zuziu.

Urodziny Pani Zuzanny Urodziny Pani Zuzanny Urodziny Pani Zuzanny Urodziny Pani Zuzanny

Dni Otwarte w Naszym Domu

 

7 października odbyły się w naszym Domu Dni Otwarte, w których wzięli udział Dyrektorzy Szkół Specjalnych oraz Wójt Gminy Poraj p. Katarzyna Kazimierczak wraz z panią Magdaleną Ryziuk – Wilk, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury oraz kierownikiem GOPS w Poraju p. Małgorzata Pawlik - Karcz. Goście mieli okazję zapoznać się z ofertą terapeutyczną Domu oraz zwiedzili pracownie, w których na co dzień mieszkanki mają możliwość rozwijać swoje. talenty. Punktem centralnym było obejrzenie wystawy ceramiczno - florystycznej.

Dni Otwarte w Naszym Domu Dni Otwarte w Naszym Domu Dni Otwarte w Naszym Domu Dni Otwarte w Naszym Domu

Turniej tańca

 

W sobotę 9 października w Poraju odbyło się największe wydarzenie taneczne w tym roku, czyli PUCHAR POLSKI KLAS C,B i A PTT i Gala Taneczna Poraj Ultex-Pol Cup 2021. Szkoła tańca Dobrowolscy Częstochowa oraz władze Gminy Poraj przyjęły do rywalizacji ponad 200 najlepszych par z 70 klubów z całej Polski. Mieszkanki wraz z opiekunami oglądały czterogodzinną część turniejową - tańce standardowe dorosłych.

Turniej tańca Turniej tańca Turniej tańca Turniej tańca

Wczasy w Wiśle

 

Grupa pań wzięła udział w turnusie rehabilitacyjnym w Wiśle. Mieszkanki wraz z opiekunami wyjechały aby odpocząć i zmienić otoczenie. Oprócz spacerów po przepięknych alejkach, Mieszkanki czynnie uczestniczyły w życiu sportowym ośrodka.

Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle

Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle Wczasy w Wiśle

„Leczenie sztuką”

 

W tygodniku „Niedziela” ukazał się artykuł pani Anny Cichobłazińskiej „Leczenie sztuką” (Leczenie sztuką 1, Leczenie sztuką 2). (Tygodnik Niedziela: "Leczenie sztuką")

Dni otwarte

 

W ramach projektu "Aktywni razem - na rzecz lepszego jutra" 14 października gościliśmy w naszym Domu seniorów z Żarek. Grupa teatralna "Barwy jesieni" przygotowała dla Naszych Pan spektakl pt: „Bajki J. Brzechwy”. Mieszkanki bardzo żywiołowo reagowały na występy aktorów. Razem z Nimi śpiewały a także tańczyły. Spotkanie zorganizowane w tzw. Dniu Otwartym było doskonałą okazją do zaprezentowania Domu. Seniorzy mogli obejrzeć film promujący Nasz Dom, zapoznać się z aktualną ofertą, zwiedzić pracownie terapeutyczne oraz wystawę ceramiczno-florystyczną.

Dni otwarte Dni otwarte Dni otwarte

Dzień papieski

 

"Pan kiedyś stanął nad brzegiem, szukał ludzi gotowych pójść za nim, by łowić serca słów Bożych prawdą".

Z okazji Dnia Papieskiego 15 października w naszym domu rozbrzmiewały ulubione pieśni Jana Pawła II. Mieszkanki uczestniczyły w spotkaniu, na którym mogły pochwalić się wiedzą o Papieżu-Polaku i zobaczyć ciekawy dokument pt. "Jan Paweł II, budowniczy mostów".

Dzień papieski Dzień papieski Dzień papieski

Warsztaty makijażu dla wolontariuszek

 

W ramach soboty z wolontariatem grupa wolontariuszek Domu Pomocy Społecznej pt. "Pomocni nie z przypadku, wolontariusze z wyboru" uczestniczyła w warsztatach makijażu zorganizowanych w toku realizacji bonu szkoleniowego. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030 Korpusu Solidarności w obrębie projektu "Partnerstwo dla Wolontariatu". Naszym opiekunem w wykonaniu zadania było Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Pomysłodawczyniami dziedziny szkolenia były wolontariuszki: Dominika Zemła i Paulina Grzyb. Inspiracją do podjęcia tego wyzwania był dla wolontariuszek szereg wcześniej realizowanych akcji na rzecz Mieszkanek naszej placówki. W czasie nauki profesjonalnego wykonania makijażu Pani Magdalena Brendzel zaprezentowała makijaż dzienny, wieczorowy oraz wybrane techniki wykonywania poszczególnych elementów makijażu. Wolontariuszki zdobyły nowe umiejętności w tej dziedzinie, które z pewnością będą wykorzystywać zarówno prywatnie jak i w czasie realizowanego na rzecz Mieszkanek wolontariatu.

Warsztaty makijażu dla wolontariuszek Warsztaty makijażu dla wolontariuszek Warsztaty makijażu dla wolontariuszek Warsztaty makijażu dla wolontariuszek

Imieniny Mieszkanek

 

26 października Solenizantki października: Teresy, Jadwigi, Doroty, Danuty, Franciszka oraz Sandra obchodziły swoje święto. Panie otrzymały piękne kwiaty i słodkości. Natomiast po obiedzie wszyscy bawiliśmy się wspólnie na sali rekreacyjnej.

Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek

Dzień Sportu

 

W dniu 29 października Mieszkanki uczestniczyły w „Dniu Sportu”, który odbył się na sali rekreacyjnej. Panie propagują zdrowy styl życia dlatego też chętnie biorą udział w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Dzień Sportu Dzień Sportu Dzień Sportu