Kwiecień 2022 
 1. Rocznica śmierci Jana Pawła II
 2. Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury
 3. Konkurs na pisankę wielkanocną
 4. Święto Chrystusa cierpiącego Ecce Homo
 5. Kiermasz wielkanocny
 6. Pantomimy Ewangelizacyjne
 7. Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy
 8. Święta Wielkanocne
 9. Święto Miłosierdzia
 10. "Z godnością oczekuj starości"
 11. Wystawa wycinanek w Gok Poraj
 12. Rajd pieszy
 13. Imieniny
 14. Warsztaty szydełkowe
 15. Kwietniowa sobota z wolontariatem, przygotowania do majówki

Rocznica śmierci Jana Pawła II

 

W dniu 2 kwietnia minęła kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji Pani Marta – pedagog, wyświetliła dla mieszkanek film pt : ”Kronika Dni Ostatnich”. Panie, które licznie zgromadziły się na projekcji, wzruszyły się oglądając dokument.

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury

 

W czwartek, 7 kwietnia trzy Mieszkanki uczestniczyły w wernisażu wystawy wycinanek Pana Grzegorza Dudały w porajskim GOK-u. Tematami prezentowanych dzieł były portrety znanych ludzi, portrety świętych, motyle, ptaki, zwierzęta, architektura sakralna oraz inspiracje kulturą judaizmu. Podczas spotkania z artystą zaproszeni goście, mogli wykonać swój projekt wycinanki. Wszyscy uczestnicy warsztatów przekonali się, że technika jest trudna, pracochłonna ale efekt końcowy satysfakcjonujący.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury

Konkurs na pisankę wielkanocną

 

7 kwietnia w sali widowiskowo – kinowej „Bajka” odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Pisanka Wielkanocna”. Mieszkanka Naszego Domu pani Dorota Kozubek w kategorii dorośli – zajęła III miejsce. Praca konkursowa powstała podczas zajęć terapii zajęciowej.

Konkurs na pisankę wielkanocną Konkurs na pisankę wielkanocną

Święto Chrystusa cierpiącego Ecce Homo

 

8 kwietnia obchodziliśmy Święto Chrystusa cierpiącego Ecce Homo. "Królu Niebios, Królu cierniem ukoronowany, ubiczowany, w purpurę odziany, Królu Niebios znieważony i oplwany, bądź Królem i Panem naszym tu i na wieki. Amen."

Święto Chrystusa cierpiącego

Kiermasz wielkanocny

 

12 kwietnia w pracowni terapii zajęciowej zostały zaprezentowane stroiki, karty świąteczne oraz wyroby wielkanocne wykonane przez mieszkanki naszego Domu podczas zajęć terapeutycznych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Darowizna uzyskana podczas kiermaszu zostanie przeznaczona na materiały potrzebne do zajęć.

Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny

Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny Kiermasz wielkanocny

Pantomimy Ewangelizacyjne

 

Wielka Środa w naszym Domu była wydarzeniem kulturalnym i zarazem ewangelizacyjnym. Mieszkanki z zespołu Radość przygotowały pantomimy, aby sprowokować refleksję nad sensem życiowych zaangażowań i postaw moralnych człowieka. Przedstawienie wzruszyło widzów pomimo, że wymagało większego wysiłku wyobraźni. Po występie Siostra Dyrektor Estera złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a zajączek wielkanocny zrobił Mieszkankom niespodziankę.

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury

Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury Wernisaż w Gminnym Ośrodku Kultury

Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy

 

Wielki Piątek.... Przedpołudnie Mieszkanki spędziły na spotkaniu, w czasie którego zaprezentowane zostały życzenia wielkanocne od naszych wolontariuszy oraz wręczone niespodzianki, którymi były własnoręcznie wykonane jajeczka z życzeniami dla wszystkich Mieszkanek przygotowane przez Dominikę Zemła i Paulinę Grzyb. Życzenia i upominki wywołały lawinę wzruszeń, setki uśmiechów u naszych podopiecznych. Pisanki, które przygotowały Dominika i Paulina to przemyślany prezent, przygotowany z odpowiedniego, bezpiecznego tworzywa, aby nie uległ zbyt szybkiemu zniszczeniu, piękne ozdobione będą dodatkowym elementem dekoracji pokoi Pań. Elektroniczne karteczki wykonane przez: Patrycję Gil, Aleksandrę Powązkę, Paulinę Skorupę, Ninę Madura, Weronikę Cygan wprowadziły wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Uczennice z klasy 6 i 8 Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Poraju przygotowały bardzo ciekawy filmik o czasie Wielkiego Postu, tradycjach wielkanocnych i przekazały życzenia świąteczne naszym podopiecznym. Mieszkanki w podziękowaniu za pamięć zaśpiewały pieśń pt:."Zbawienie przyszło przez krzyż" i złożyły życzenia naszym wolontariuszkom. Na zakończenie Panie obejrzały Misterium Męki Pańskiej, w wykonaniu uczniów L.O z Turka. W czasie spotkania Pani Monika - psycholog przekazała Mieszkankom podziękowania od Sióstr Albertynek z Boliwii za darowiznę, którą przekazały na rzecz misji.

Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy

Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy Wielkanocna niespodzianka od wolontariuszy

Święta Wielkanocne

 

W naszym Domu przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej. Pracownicy odpowiedzialni za swoje odcinki pracy starali się, aby na Święta wszystko było dokładnie wykonane. Pokojowe zadbały o porządek w Domu Panie Opiekunki zadbały o Mieszkanki, kucharki przygotowały smaczne potrawy na stół wielkanocny, panie z terapii zadbały o karty świąteczne, dekorację oraz stroiki do instytucji, z którymi współpracujemy. Pięknie został wystrojony ogród przez pracowników obsługi. Zostały przygotowane pantomimy ewangelizacyjne oraz nabożeństwa drogi krzyżowej. Siostry zadbały o sferę duchową naszych Pań, wspólnie modliliśmy się podczas rekolekcji oraz w okresie Wielkiego Tygodnia. Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku przeżywaliśmy w naszej kaplicy. W Wielką Sobotę odbyło się uroczyste poświęcenie pokarmów na jadalni. Natomiast Liturgia Wielkiej Soboty oraz Rezurekcja odbyła się w kościele parafialnym. W niedzielny poranek wszyscy zasiedli do świątecznego śniadania.

Święta Wielkanocne Święta Wielkanocne Święta Wielkanocne Święta Wielkanocne

Święto Miłosierdzia

 

"Pragnę, aby Święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam cale morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski."

(Z Dzienniczka św. Faustyny)

Podczas Mszy św. oraz Godziny Miłosierdzia Mieszkanki z Siostrami i Personelem modliły się o Boże Miłosierdzie dla świata.

Święto Miłosierdzia Święto Miłosierdzia Święto Miłosierdzia

Święto Miłosierdzia Święto Miłosierdzia Święto Miłosierdzia

"Z godnością oczekuj starości"

 

Prosimy zapoznać się z nowym artykułem pt. "Z godnością oczekuj starości", zamieszczonym na stronie DPS Poraj.

Wystawa wycinanek w GOK Poraj

 

26 kwietnia Mieszkanki odwiedziły Galerię Sztuki Współczesnej w Gminnym Ośrodku kultury w Poraju. Zapoznały się z przepięknymi wycinankami znakomitego Artysty pana Grzegorza Dudały. Wystawa wywarła na naszych Paniach ogromne wrażenie.

Wystawa wycinanek w GOK Poraj Wystawa wycinanek w GOK Poraj Wystawa wycinanek w GOK Poraj

Wystawa wycinanek w GOK Poraj Wystawa wycinanek w GOK Poraj Wystawa wycinanek w GOK Poraj

Rajd pieszy

 

26 kwietnia Mieszkanki udały się na pierwszy w tym sezonie rajd pieszy. Pogoda dopisała, słońce tego dnia było zamówione. Panie wróciły zadowolone i gotowe na kolejne piesze wycieczki.

Rajd pieszy Rajd pieszy

Imieniny

 

28 kwietnia obchodziliśmy w Naszym Domu” imieniny miesiąca. Ucztowały Katarzyny, Marzeny, Małgorzaty, Grażyny i Bogusławy, oprócz nich świętowały też Panie z Personelu.

Imieniny Imieniny Imieniny

Imieniny Imieniny Imieniny

..Zobacz no, zobacz no,
Czyje czyje imieniny dzisiaj są,
I dziecinny jakiś w głowie ułóż rym,
Może komuś wielką frajdę sprawisz nim.
Zobacz no, zobacz no,
Czyje czyje imieniny dzisiaj są,
Może byle mały kwiatek sprawi, że
Czyjaś smutna twarz rozjaśni nagle się...

Warsztaty szydełkowe

 

28 kwietnia rozpoczęły się w porajskim Gminnym Ośrodku Kultury warsztaty szydełkowe, które prowadzi Pani Anna Pasek. Dwie Mieszkanki zapisały się na zajęcia, aby rozwijać zainteresowania w dziedzinie robótek ręcznych.

Warsztaty szydełkowe Warsztaty szydełkowe

Kwietniowa sobota z wolontariatem, przygotowania do majówki

 

Nasze wolontariuszki PAULINA SKORUPA i WERONIKA CYGAN (po długiej przerwie wynikającej z izolacji epidemicznej) odwiedziły nasze Mieszkanki. Radości nie było końca, Panie wreszcie mogły wybrać się na długo wyczekiwany spacer i spotkać na "babskie pogaduchy". Popołudnie soboty upłynęło na spotkaniu przygotowującym do obchodów zbliżających się wielkimi krokami majowych świąt. Uczestniczki prezentacji przypomniały sobie fakty historyczne dotyczące majowych wydarzeń oraz wzięły udział w quizie pt." Moja piękna Polska - co o niej wiem...?" Mieszkanki wykazały się bardzo dobrą wiedzą na temat własnego kraju oraz doskonałą znajomością wiersza Władysława Bełzy pt."Kto ty jesteś - Polak mały? Wspólnie odśpiewały również Mazurek 3 maja "Witaj majowa jutrzenko ...". Słodki poczęstunek uświetnił wspólnie spędzony czas.

Kwietniowa sobota z wolontariatem Kwietniowa sobota z wolontariatem Kwietniowa sobota z wolontariatem Kwietniowa sobota z wolontariatem