Maj 2022 
 1. Narodowe czytanie Pisma Świętego
 2. 2 Maja – Święto Flagi
 3. Święta Majowe
 4. Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
 5. Pogadanka z serii promocji zdrowia i zachowań prozdrowotnych, pt. "Pierwsza pomoc w stanach nagłych w Domu Pomocy Społecznej"
 6. "Metody fizykoterapeutyczne stosowane u Mieszkanki Domu Pomocy w Poraju”
 7. 25 Rocznica Święceń Kapłańskich
 8. Dzień dobrych uczynków w Naszym Domu
 9. Warsztaty komputerowe
 10. Dzień Matki
 11. Imieniny

Narodowe czytanie Pisma Świętego

 

Kolejna VI już edycja Narodowego Czytania Pisma Świętego, której towarzyszyły słowa "Pokój temu domowi", rozpoczęła się 1 maja. Tydzień Biblijny odbywał się pod hasłem "Jezus stanął pośród nich i rzekł Pokój Wam". W tym roku czytaliśmy Ewangelię Świętego Łukasza i codziennie wysłuchiwaliśmy się w jej słowa.

Narodowe czytanie Pisma Świętego

2 Maja – Święto Flagi

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki – pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji Tego samego dnia przypada również drugie święto - Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Flagi

Święta Majowe

 

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

 

W piątkowe przedpołudnie Mieszkanki uczestniczyły w warsztatach związanych z obchodzonym 5 maja Dniem Higieny Rąk. Panie przypomniały sobie i przećwiczyły zasady poprawnego mycia rąk. Odbyła się dyskusja dotycząca konsekwencji braku dbania o czystość rąk oraz tego w jaki sposób w różnych okolicznościach zastąpić tradycyjne mydło i wodę innymi środkami dezynfekującymi. W trakcie spotkania nawiązaliśmy również do Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Poruszyłyśmy kwestię godności i równych praw wszystkich ludzi na całym świecie. "Aktywni razem na rzecz lepszego jutra"

Pogadanka z serii promocji zdrowia i zachowań prozdrowotnych, pt. "Pierwsza pomoc w stanach nagłych w Domu Pomocy Społecznej"

 

Głównym problemem naszego spotkania była potrzeba alarmowania i wzywania na pomoc wykwalifikowany personel medyczny, nasze Panie pielęgniarki, które wraz z opiekunkami ofiarnie opiekują się naszymi Mieszkankami. Podczas pogadanki Mieszkanki zastanawiały się nad definicja pierwszej pomocy. Jak rozpoznawać objawy zagrożeni zdrowia i co robić aby właściwie się zachować. Pogadankę prowadziła Siostra Franciszka.

Pogadanka promująca zdrowie i zachowania prozdrowotne Pogadanka promująca zdrowie i zachowania prozdrowotne

"Metody fizykoterapeutyczne stosowane u Mieszkanki Domu Pomocy w Poraju”

 

Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym na stronie projektu "Aktywni razem - na rzecz lepszego jutra" artykułem Pani Katarzyny Bąk-Nawrockiej, rehabilitantki w naszym Domu, pt. "Metody fizykoterapeutyczne stosowane u Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Poraju, z reumatoidalnym zapaleniem stawów – studium przypadku".

25 Rocznica Święceń Kapłańskich

 

15 maja zanosiliśmy do Boga modlitwę w intencji księdza Jacka Kurczaby z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. Jesteśmy wdzięczni za Jego posługę w naszym Domu. Życzymy, aby Pan Bóg obdarzył Go potrzebnymi łaskami w dalszej Jego posłudze kapłańskiej. Były też kwiaty, życzenia i drobne upominki, a Ks. Jubilat wręczył wszystkim pamiątkowe obrazki.

25 Rocznica Święceń Kapłańskich 25 Rocznica Święceń Kapłańskich 25 Rocznica Święceń Kapłańskich

Dzień dobrych uczynków w Naszym Domu

 

19 maja obchodzony jest DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÒW, my z racji uczestnictwa w tym terminie w warsztatach informatycznych przeniosłyśmy realizację misji tego wydarzenia o dzień wcześniej. Od samego rana we wtorek 17 maja Mieszkanki losowały nazwiska osób dla których miały być "cichym przyjacielem". Po uzyskaniu informacji kogo wylosowały miały czas na zastanowienie się jaką niespodziankę sprawić przypisanej sobie osobie. Środa była dniem w którym działy się bardzo miłe i zaskakujące rzeczy. Od rana do wieczora nie brakowało sympatycznych gestów, przemiłych niespodzianek, uroczych dowodów sympatii. Panie w ramach akcji pomagały w wykonaniu codziennych obowiązków, wyręczały w realizacji zadań, zabierały mieszkanki mające problemy z poruszaniem się na spacery, zapraszały na kawę, przynosiły do pokoju herbatkę, sprzątały pokój za osobę w nim mieszkającą w czasie Jej nieobecności. Pomysłów i dobrych intencji nie brakowało. Wszystkim naszym Mieszkankom bardzo podobał się ten dzień i wspólnie ustaliłyśmy, że będziemy DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÒW obchodzić kilka razy w roku.

Dzień dobrych uczynków Dzień dobrych uczynków Dzień dobrych uczynków

Warsztaty komputerowe

 

22 maja zakończyły się czterodniowe warsztaty komputerowe dla mieszkanek i wolontariuszy sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2021 – 2030 w ramach realizacji projektu „ Aktywni razem na rzecz lepszego jutra”. W zajęciach brały udział mieszkanki i wolontariusze. Uczestniczki były podzielone na grupę dla zaawansowanych i początkujących, program zajęć był dostosowany do ich możliwości i umiejętności. W warsztatach brali udział wolontariusze Naszego Domu, którzy służyli paniom nie ocenioną pomocą. Mieszkanki uczyły się obsługi komputera, pracy w programie Libre Office oraz obróbki zdjęć. Poznały również dostępne przeglądarki internetowe i nauczyły się z nich bezpiecznie korzystać. Dzięki nabytym umiejętnościom kursantki mogły wybrać się w wirtualną podróż do miejsc znanych im z dzieciństwa oraz zgłębiać swoje zainteresowania. Pani trener Izabela Kot zapoznała mieszkanki z potencjalnymi zagrożeniami, z którymi mogą się spotkać użytkownicy internetu. Wydarzeniu towarzyszyła miła atmosfera, dużo radości i satysfakcji ze zdobytego doświadczenia.

Warsztaty komputerowe Warsztaty komputerowe Warsztaty komputerowe

Dzień Matki

 

Wzruszający i pełen wspomnień spektakl na „Dzień Matki” przedstawił nasz zespół Radość. Były wiersze, piosenki i ciekawe układy choreograficzne. Po uroczystości Siostra Dyrektor złożyła życzenia wszystkim Mamom. Tym obecnym i nieobecnym oraz wspomniała o pięknej roli Matki w życiu dziecka.

Dzień Matki Dzień Matki Dzień Matki

Dzień Matki Dzień Matki Dzień Matki

Imieniny

 

30 maja w Naszym Domu obchodziliśmy imieniny solenizantek i jednego solenizanta. Były życzenia, pyszne ciasto oraz dyskoteka.

Imieniny Imieniny Imieniny Imieniny

Imieniny Imieniny Imieniny