Listopad 2022 
 1. Wszystkich świętych
 2. Nowy projekt „Dalej, do przodu – rozwój instytucjonalny i misyjny Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju”
 3. Święto Niepodległości
 4. Zabawa andrzejkowa w Częstochowie
 5. Promowanie wolontariatu
 6. Imieniny Mieszkanek
 7. „Kropla dla Afryki”
 8. „Śląski Prometeusz” - wyróżnienie naszego Domu
 9. Pożegnanie
 10. Dzień Pracownika Socjalnego
 11. Finał projektu „Opowieści znad wody”

Wszystkich świętych

 

W dniu Wszystkich Świętych Mieszkanki wraz z Siostrami uczestniczyły we Mszy św. oraz procesji na cmentarzu parafialnym, podczas której modliły się za zmarłych ze swoich rodzin oraz zmarłe Siostry, Mieszkanki i Personel.

Wszystkich świętych Wszystkich świętych Wszystkich świętych Wszystkich świętych

Nowy projekt „Dalej, do przodu – rozwój instytucjonalny i misyjny Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju”

 

2 listopada została podpisana umowa na realizacje dwuletniego projektu „Dalej, do przodu - rozwój instytucjonalny i misyjny Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Kwota 390000 zł przyznana została na dofinansowanie niezbędnej modernizacji kotłowni w budynku „A” oraz sfinansowanie wyposażenia świetlicy w elementy Sali Doświadczania Świata, a także szkolenie „Wykorzystanie Sali Doświadczania Świata w zajęciach indywidualnych i grupowych. Metoda Snoezelen” – dla terapeutek. Obecnie trwa modernizacja kotłowni.

Nowy projekt Nowy projekt Nowy projekt

Święto Niepodległości

 

Zespół „Radość” w przededniu Święta Niepodległości zaprezentował program wokalno-artystyczny o treści patriotycznej. Wiersze mówiące o Ojczyźnie i wojskowe piosenki wprowadziły wszystkich, którzy uczestniczyli w uroczystości w podniosły nastrój.

Święto Niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości

Święto Niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości

Zabawa andrzejkowa w Częstochowie

 

Mieszkanki wraz z opiekunami bawiły się na zabawie andrzejkowej, w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie prowadzonym przez Siostry Albertynki. Spotkanie z dawno nie widzianymi przyjaciółmi, konkursy oraz świetna zabawa sprawiły, że ten wieczór był niezapomniany.

Zabawa andrzejkowa w Częstochowie Zabawa andrzejkowa w Częstochowie Zabawa andrzejkowa w Częstochowie Zabawa andrzejkowa w Częstochowie

Promowanie wolontariatu

 

14 listopada Mieszkanki – wolontariuszki z grupy „Spinacz” wraz z p. Martą Jagielską odwiedziły Szkołę Podstawową w Poraju, aby promować szlachetną ideę wolontariatu. W spotkaniu uczestniczyli ósmoklasiści, którzy dzięki temu wydarzeniu mogli poznać bliżej nasz Dom  i Panie, które w nim mieszkają.

Promowanie wolontariatu Promowanie wolontariatu Promowanie wolontariatu Promowanie wolontariatu

Imieniny Mieszkanek

 

Imieniny Mieszkanek połączone z zabawą andrzejkową odbyły się 14 listopada. W tym miesiącu świętowały Katarzyny i Elżbiety. Po obiedzie wspólnie bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej, której atrakcją była sympatyczna „ Wróżka”, która w ramach zabawy próbowała odgadnąć co czeka w przyszłości uczestników imprezy.

Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek

Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek

Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek

„Kropla dla Afryki”

 

Światowy Dzień Ubogich obchodzony 13 listopada był doskonałą okazją, aby przybliżyć Mieszkankom Naszego Domu problem z jakim zmagają się mieszkańcy Afryki. Brak wody to ogromna tragedia, która dotyka szczególnie najmłodszych mieszkańców tego kontynentu. Panie poruszone sytuacją z jaką zmagają się ludzie mieszkający na „czarnym lądzie” postanowiły realnie wesprzeć budowę studni w Afryce.

Kropla dla Afryki Kropla dla Afryki Kropla dla Afryki Kropla dla Afryki

„Śląski Prometeusz” - wyróżnienie naszego Domu

 

14 listopada w chorzowskim Planetarium odbyła się gala, na której uhonorowano wyróżniających się pracowników systemu pomocy i integracji społecznej. Wydarzenie odbyło się pod patronatem pani Izabeli Domagały, która jest Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Wyróżnienie w kategorii terapeuta/specjalista reintegracji otrzymała Pani Jolanta Huras.

Śląski Prometeusz Śląski Prometeusz Śląski Prometeusz

Śląski Prometeusz Śląski Prometeusz Śląski Prometeusz

Pożegnanie

 

Pracę w Naszym Domu zakończyła Pani rehabilitantka Katarzyna Bąk-Nawrocka. Pani Katarzyna otrzymała podziękowania oraz życzenia sukcesów w przyszłej pracy od Sióstr, Mieszkanek i Personelu.

Pożegnanie Pożegnanie

Dzień Pracownika Socjalnego

 

Dzień Pracownika Socjalnego w Naszym Domu rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w intencji wszystkich, którzy ofiarnie pracują na rzecz drugiego człowieka. Święto było okazją do spotkania przy wspólnej kawie i ciastku. Siostra Dyrektor Estera złożyła podziękowania wszystkim pracownikom. Życzenia złożyły również Mieszkanki, które zaprezentowały piosenki marinistyczne. Pięknym gestem z ich strony było wręczenie breloczków wykonanych na terapii zajęciowej.

Dzień Pracownika Socjalnego Dzień Pracownika Socjalnego Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego Dzień Pracownika Socjalnego Dzień Pracownika Socjalnego

Finał projektu „Opowieści znad wody”

 

25 listopada w kinie „Bajka” odbył się finał projektu „Opowieści znad wody”. Projekt został dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie Mieszkanek na piękno otaczającej przyrody oraz poznanie swojej małej ojczyzny, którą jest gmina Poraj. Z obserwacji i doświadczeń zdobytych podczas spacerów nad zalew powstały piękne projekty malarskie, które posłużyły jako inspiracje w trakcie warsztatów tworzenia batiku oraz malowania na jedwabiu. Prace zostały wykorzystane jako elementy do wystroju kina oraz jako rekwizyty do przestawienia. „Bajka o kropli wody”- powstała we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami. Piękne widowisko reżyserował Pio Bard, a na scenie wraz z mieszkankami wystąpili fantastyczni młodzi ludzie Milena Kocjan, Julia Grajcar oraz Dawid Klyta.

Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody

Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody

Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody Opowieści znad wody