Grudzień 2022 
 1. Przygotowania do kiermaszu świątecznego
 2. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Naszym Domu
 3. Mikołajki
 4. Godzina Łaski
 5. Nowy projekt
 6. Wyróżnienie dla grupy SPINACZ
 7. Adwentowe spotkanie z Siostrą Franciszką
 8. Gala Wolontariatu w Częstochowie
 9. Adwentowy Dzień Skupienia
 10. Gminne spotkanie wigilijne
 11. Imieniny Mieszkanek
 12. Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny
 13. Spotkanie gwiazdkowe
 14. Kolędowanie
 15. Sylwester

Przygotowania do kiermaszu świątecznego

 

Mieszkanki pilnie uczestniczyły w zajęciach przygotowując prace na kiermasz świąteczny.

Przygotowania do kiermaszu świątecznego Przygotowania do kiermaszu świątecznego Przygotowania do kiermaszu świątecznego Przygotowania do kiermaszu świątecznego

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Naszym Domu

 

2 W tym roku wyjątkowo uroczyście świętowaliśmy Dzień Wolontariusza w Naszym Domu. W godzinach porannych spotkanie z okazji swojego święta miały Mieszkanki - Wolontariuszki z grupy "SPINACZ". Natomiast wieczorem gościliśmy wolontariuszy zaprzyjaźnionych z naszą placówką. Podczas spotkania wolontariusze obdarowani zostali pięknymi podziękowaniami, życzeniami oraz uroczymi prezentami.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Mikołajki

 

Jak co roku, 6 grudnia Mieszkanki spotkały się z długo oczekiwanym gościem. Wizyta św. Mikołaja przebiegła w miłej i wyjątkowej atmosferze. Panie, aby otrzymać upominek prezentowały przed znakomitym gościem swoje umiejętności i talenty. Tego dnia każdy miał na twarzy uśmiech, albowiem Mikołaj o nikim nie zapomniał.

Mikołajki Mikołajki Mikołajki Mikołajki

Godzina Łaski

 

"Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski”

Godzina Łaski Godzina Łaski

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia, w czasie Mszy św. oraz Godziny Łaski modliliśmy się wspólnie w naszych intencjach osobistych, jak również w intencjach Kościoła.

Nowy projekt

 

Nowy projekt

Została podpisana umowa na realizacje dwuletniego projektu „Dalej, do przodu - rozwój instytucjonalny i misyjny Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Kwota 390000 zł przyznana została na dofinansowanie niezbędnej modernizacji kotłowni w budynku „A” oraz wyposażenia świetlicy w elementy Sali Doświadczania Świata, a także szkolenie „Wykorzystanie Sali Doświadczania Świata w zajęciach indywidualnych i grupowych. Metoda Snoezelen” – dla terapeutek. Obecnie trwają prace modernizacji kotłowni.

Wyróżnienie dla grupy SPINACZ

 

W czwartkowy wieczór 8 grudnia Mieszkanki – wolontariuszki uczestniczyły w uroczystej Gali Wolontariatu w Katowicach. Panie z grupy „Spinacz” otrzymały podziękowanie oraz wyróżnienie za realizowany przez nie wolontariat. W trakcie uroczystości Mieszkanki były świadkami debaty wolontariackiej oraz miały możliwość podziwiania działań innych wolontariuszy na rzecz uchodźców.

Adwentowe spotkanie z Siostrą Franciszką

 

10 grudnia Siostra Franciszka zaprosiła Mieszkanki do kaplicy na spotkanie adwentowe. Tematem pogadanki była symbolika, która towarzyszy zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia. Panie przypomniały sobie znaczenie takich symboli jak: wieniec adwentowy, roratka oraz lampion. Spotkanie stało się okazją do kształtowania postawy aktywnego czuwania, w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa.

Adwentowe spotkanie Adwentowe spotkanie

Gala Wolontariatu w Częstochowie

 

Gala wolontariatu, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w Naszym Domu, po raz kolejny została zorganizowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Podczas uroczystości zostali nagrodzeni wolontariusze, którzy w sposób szczególny i bezinteresowny wyróżniają się swoją pracą na rzecz drugiego człowieka. Tytuł wolontariusza Roku zdobyła Iga Bekus na co dzień związana z Naszym Domem.

Gala Wolontariatu w Częstochowie Gala Wolontariatu w Częstochowie Gala Wolontariatu w Częstochowie Gala Wolontariatu w Częstochowie

Adwentowy Dzień Skupienia

 

13 grudnia cała wspólnota Naszego Domu przeżywała adwentowy dzień skupienia, któremu przewodniczył Ks. Proboszcz Zdzisław Zgrzebny. Mieszkanki tego dnia miały możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty oraz uczestniczenia w naukach, które mają za zadanie przygotować wszystkich do Świąt Bożego Narodzenia.

Gminne spotkanie wigilijne

 

14 grudnia Siostra Dyrektor Estera wraz z siostrą Michaelą zostały zaproszone przez włodarzy Gminy Poraj na Spotkanie Wigilijne, które zostało zorganizowane, w Choroniu. We wspólnej Wigilii brali udział przedstawiciele lokalnych społeczności, którzy zasiedli do wspólnego stołu, aby skosztować pysznych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Symbolicznie łamiąc się opłatkiem życzenia wszystkim obecnym złożyła pani Wójt Katarzyna Kaźmierczak.

Gminne spotkanie wigilijne Gminne spotkanie wigilijne Gminne spotkanie wigilijne Gminne spotkanie wigilijne

Imieniny Mieszkanek

 

Imieniny w grudniu obchodziły Ewy, Barbary oraz Aleksandry. W tym wyjątkowym dniu serdeczne życzenia wszystkim świętującym Paniom złożyła Siostra Dyrektor wręczając piękną różę oraz czekoladę. Przy wspólnej kawie oraz słodkim poczęstunku minęło przedpołudnie. Natomiast po obiedzie solenizantki oraz pozostałe mieszkanki uczestniczyły, w świątecznej projekcji filmowej.

Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek Imieniny Mieszkanek

Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny

 

16 grudnia zostały zaprezentowane prace, które powstały na zajęciach terapeutycznych. Wśród nich znalazły się „dzieła” wykonane, w zupełnie nowych technikach takich jak makrama i haft diamentowy. Oczywiście nie zabrakło ozdób świątecznych wykonanych na szydełku. Wśród zaprezentowanych rzeczy znalazły się również karty świąteczne oraz obrazy o tematyce zimowej.

Kiermasz świąteczny Kiermasz świąteczny Kiermasz świąteczny

Kiermasz świąteczny Kiermasz świąteczny Kiermasz świąteczny

Spotkanie gwiazdkowe

 

„Gwiazdka” odwiedziła Mieszkanki Naszego Domu tuż przed świętami. Przy pięknie udekorowanej choince rozbrzmiewały kolędy i pastorałki poprzedzone ciekawostkami na temat tradycji świątecznych. Pod koniec spotkania panie otrzymały upominki, które wywołały ogromną radość.

Spotkanie gwiazdkowe Spotkanie gwiazdkowe Spotkanie gwiazdkowe Spotkanie gwiazdkowe

Kolędowanie

 

Podtrzymując piękną polską tradycję, Siostry, Mieszkanki oraz Personel wspólnie kolędowali przy żłóbku Dzieciątka Jezus w kaplicy. Kolędy oraz pastorałki przy akompaniamencie prostych instrumentów muzycznych rozbrzmiewały całe czwartkowe przedpołudnie.

Kolędowanie Kolędowanie Kolędowanie Kolędowanie

Sylwester

 

W ostatni dzień roku kalendarzowego Mieszkanki wraz z Siostrami i Personelem bawiły się na imprezie sylwestrowej zorganizowanej w Naszym Domu. Zabawa była podzielona na dwie części. Uczestnicy zabawy mogli liczyć na doskonałą muzykę i wspaniałe tańce przeplatane zabawami integracyjnymi. Po obiedzie wszyscy przywitali Nowy Rok tradycyjną lampką szampana składając sobie życzenia.

Sylwester Sylwester Sylwester Sylwester Sylwester